Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Fen ve Teknoloji dersi birçok orta öğretim öğrencisinin ön yargı ile yaklaştığı derslerden biridir. Aslında bakılacak olursa, hayatın işleyişi ve çevremizde olan olayları anlama noktasında en zevkli derslerden bir tanesidir. Fen bilgisi dersi hayata uyarlandı mı bu zevk çok çok artar! Fen ve Teknoloji dersinde öğrendiklerinizin aslında gerekli ve işe yarar bilgiler olduğunu görürseniz, derse daha fazla adapte olursunuz.

Şimdi ‘’Fen ve Teknoloji dersine nasıl çalışılması gerektiği” sorusunu gelelim. Birçoğunuzun bildiği gibi bir dersi öğrenmenin en kolay ve en verimli şekli o dersi derste dikkatlice dinleyerek öğrenmektir. Ders ortamında öğrenilememiş derslerin okul dışında öğrenilmesi zordur. Bu durum özellikle Fen ve Teknoloji dersi gibi sayısal ağırlıklı dersler için geçerlidir. Bu yüzden öğrencilerin, derste iken bu işi ciddiye alıp, tüm dikkatiyle öğretmeni dinlemeleri gerekir. Diğer derslerde olduğu gibi, Fen ve Teknoloji dersinde de derse hazırlıklı gelmek, derste not almak ve bu notları tekrar etmek önemlidir. İşin içine birazcık bilim sevgisini de katabilirsek başarılı olunmaması mümkün değildir.

Ufak bir nokta, ama dev gibi bir öneme sahiptir, defter tutmak! Başarının en önemli şartlarından biri budur. Defterlerinizin ölçülü bir düzen ve temizlikle tutulması gerekir. Tabi bir de sizlere defter tutmama adına insanların kendine söylediği standartlaşmış bahaneler de var: “Benim yazım güzel değil.”, ” Ben hızlı yazamıyorum!”, “Ya da ben dersi dinleyeyim, yarın arkadaşımdan alıp evde temize geçireyim, öyle daha bir iyi anlıyorum!” gibi… Bu tür bahaneler düzenli bir ders dinleme ve sonra dersi tekrar edebilmenin önündeki engellerdir.

Fen ve Teknoloji dersi formül ağırlıklı olduğu için, formüllerin çok iyi bir şekilde kavranılması ve bu formüllerin nerelerde kullanıldığını tam olarak bilinmesi gerekir. Bunu yapabilmek için de çok sayıda soru çözülmesi, bu formüllerin hafızanızdaki kalıcılığı artırılması gerekir. Bu aşamada formüller kafanıza iyice yerleşinceye kadar küçük kartlara yazıp cebinizde veya sık sık görebileceğiniz yerlere koyarak kullanabilirsiniz.

Daha sonraki günlerde FEN ve TEKNOLOJİ öğretmeninizin tavsiye ettiği kaynaklarda konu ile ilgili soruları çözmelisiniz. Bunun için kullanabileceğiniz kaynaklar; basit temel testler, yaprak testler, soru bankaları, daha önceki yıllarda çıkmış SBS ve TEOG sınav sorularını kullanabilirsiniz. Önemli olan bir diğer bir nokta, soru çözümü esnasında ısrarlı ve kararlı olunması gerekliliğidir. Her tiple soru çeşidine karşı hazırlıklı olmak açısından soru çözümlerini bizzat testin üzerine yapmalı ve yapılamayan soruları daha sonradan kolayca görebileceğiniz şekilde işaretlemelisiniz. Bazen de bir sorunun sadece bir parçasını anlamamış veya yapamamış olabilirsiniz. Böyle durumlarda o sorular mutlaka not edip öğretmeninize sormalısınız. Mutlaka sorunun yanına neyi ve niye anlamadığınızı not etmenizde büyük fayda vardır. Yapılan en büyük hatalardan biri  de soruyu çözmeden çözdüğünü zannedilmesi ve öğretmenine çözdüğünü söylemesidir. Kısacası iyi bir öğrenci her tip soruyu irdeleyerek ve not alarak çözer ve çözemediğini de çekinmeden sorar!

Kılavuzunuz sadece FEN ve TEKNOLOJİ öğretmeninizdir!

Sınavlara hazırlıkta en büyük desteğiniz öğretmenlerinizdir. Onların iyi dinlemeniz size başarının yollarını gösterir. Bu yüzden pürdikkat dinlemelisiniz. Dinlememeniz gereken kişiler ise haşarı, sizi dersten alıkoyan, derse ve sınavlara yoğunlaşmanızı engelleyen arkadaşlardır.

Evet, FEN ve TEKNOLOJİ dersine nasıl çalışılacağını artık biliyorsunuz. Şimdi bunları uygulama zamanı. Biz de Özel Ders Elit ailesi olarak size her zaman yardımcı olmak için buradayız. Yılların dershane ve özel ders tecrübesi olan hocalarımızla sizin yanınızdayız.

Her türlü sorularınız için bizi arayabilirsiniz 0 532 258 51 51

Özel Ders Editörü

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

admin

Yorum Yaz