Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

birebir2

 

Neden Özel Ders?

Özel derse ihtiyaç duymak, toplumumuzdaki genel önyargının aksine çocuğun başarısız veya yetersiz olduğunu göstermez. Özel ders, öğrencinin ihtiyacına yönelik belirlenen bir etkinliktir ve  öğretmen öğrencide o anki ihtiyaca odaklanır. Öğrencisine odaklanan öğretmen onu daha iyi tanıma fırsatı bulur. Öğrenci de kendi ihtiyacına yönelik sorular sorabilir, tekrarlar yaptırabilir, sorular sorabilir. Çünkü öğretmenin sadece kendisiyle ilgilendiğini ve sadece onun ihtiyacına yönelik çalışacaklarını, onu eleştirecek herhangi bir dış unsurun olmadığını bilir. Bu  çalışma şartları öğrencide olumlu bir psikoloji yaratır ve öğrencinin daha rahat bir şekilde kendisini ifade edebilme ortamı sağlar. Okulda başarılı olma sıkıntısı yaşayan bir öğrencinin aldığı özel derslerden sonra  büyük bir sıçrama yaşamasının sebebi de büyük ölçüde budur. Kalabalık bir sınıf ortamında anlatılan bir dersle kişiye özel anlatılan bir dersin aynı kalitede olması beklenemez.

Özellikle eğitim sistemi bu kadar sık değişen ve tüm okullarında aynı homojen kalitede eğitim verilemeyen bir ülkede, özel ders ihtiyacını gün geçtikçe artırmaktadır. Özel ders, bireye yönelik olduğu için bireysel farklılıklar, ihtiyaçlar dikkate alınarak verilir. Özel ders sayesinde öğrenciyle öğretmen arasında sıkı bir bağ kurulur  ve bu bağla öğrencinin konuyu daha dikkatli dinlemesini, anlayamadıklarını daha rahat bir şekilde sorabilmesini sağlanmaktadır.

İyi ve verimli bir özel ders için öncelikle öğrenciyi tanımaya yönelik bir ön çalışma yapılmalıdır. Öğrencinin konuyu niçin kavrayamadığı ve eksiklerinin ne olduğu ya da niçin o konuyu, dersi sevmediği tespit edilmeli ve ona göre bir yol haritası çizilmelidir. Çizilen bu yol haritasına göre disiplinli ve kesintisiz bir çalışma sistemi oluşturulmalıdır. Bu çalışmayı yapabilecek özel ders hocalarının da özel olarak bu konuda deneyim sahibi olmaları ve eğitim öğretim alanında gerekli formasyonel donanıma sahip olmalıdırlar.

Sadece bir saat ya da bir ay alınan ders, çok verimli olmayacaktır. Özellikle sınava birkaç gün kala alınan özel dersler; sadece bilgi yüklemesi olacak ve az bir zamanda konu yetiştirme sıkıntısı yaşanacağından öğrencide gereksiz bir gerginliğe yol açacak ve bu durumda başarısızlığa yol açabilmektedir. Sistemli bir özel ders programı çizilirse öğrenci daha verimli çalışmış olur gereksiz kaygı durumları yaşamayacaktır.

Son olarak özel ders için seçilen öğretmeninde özel olmalı ve  konusunda da özenli olmak gerekmektedir. Öğretmen hem alanına hem de ‘’öğretmenlik’’ mesleğine hakim olmalıdır. Öğrenciye hem konuyu en iyi şekilde sunabilecek, hem konusundaki güncelliği takip eden bir yapısı olmalı hem de öğrenciye rehberlik edebilecek bir kişiyle çalışılmalıdır.

Özel Ders Hoca ailesi olarak güveninize talibiz.

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Arzu Kaya

Yorum Yaz