Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Öncelikle hepiniz lise eğitiminin büyük bir kısmını tamamladınız ve gelecek yıl liseden mezun olacaksınız. Biliyorum ki çok iyi bir üniversite ve çok iyi bir bölüm hayalleri kuruyorsunuz. Birçoğunuzun bildiğini düşündüğüm bazı noktaların üstünde durmak istiyorum.

Gireceğiniz ilk sınav hepinizin bildiği gibi YGS, ikincisi LYS’dir. YGS pratik zeka ve yorumlayabilme gücüyle kurtarılabilecek bir yapıya sahiptir. Yani, YGS çoğunlukla bilgi değil yorum ağırlıklıdır. Biraz akıl yürütmeyle, biraz kıvrak düşünceyle YGS sınavında başarı elde edilebilir. Tembel ama kafası iyi çalışan çocukların hep parladığı tarzda bir sınavdır. Ancak, bu starlık sadece 2 ay sürer çünkü LYS sınavı ciddi manada bilgi gerektirir ve ne kadar zeki olursanız olun, akıl yürüterek formülünü hiç bilmediğiniz bir eğik atış sorusunu çözemezsiniz. Bu yüzden zekâya asla güvenmeyin. Güvendiğiniz dağlara kar yağabilir. Zekânız bankada duran dijital bir paradır ancak kullanırsanız işe yarar.

LYS’Yİ ertelemeyin !

Şunu söylemeliyim ki gördüğüm bir başka büyük hata da YGS’ye kadar sadece YGS çalışıp, sonrasında LYS çalışmaya başlamaktır. Bu affedilmeyecek bir hatadır. Çünkü kolayca şunu belirteyim YGS için ne kadar efor sarf ediyorsanız, LYS için en az 5 kat fazla efor sarf etmelisiniz.

Demek istiyorum ki mesela problemler konusundan çok iyiyseniz onu çıkartıp yerine YGS’de fazlaca soru sorulan başka bir konuyu koyun. Ama bu konuda iyi olduğunuzu düşünerek kendinize ek tatiller vermeyin. Unutmayın yatarak başarıya ulaşan tek canlı tavuktur.

 Bir grupla çalışın. 

Amerika’da yapılan bir psikolojik araştırma gösterdi ki, Asyalı öğrencilerin Amerikalı öğrencilerden üniversitede çok daha başarılı olmasının sebebi, Asyalı öğrenciler grup halinde çalışarak birbirlerine destek olurken, Amerikalı öğrenciler tek başlarına çalışmayı tercih ediyorlar. Asyalı öğrenciler grup halinde çalışarak birbirlerine soru çözerken ve bir konuyu anlamaya çalışırken destek oluyorlar ve birbirlerinin bilgilerinden yararlanıyorlar. Amerikalı öğrenciler ise Asyalı öğrencilerin ulaştığı bilgiye sahip olana kadar saatlerini kaybediyorlar. Dolayısıyla sizin gibi motive birkaç arkadaşınızla çalışmaya önem verin.

Önce en önemli şeyleri öğrenin!

Bir konuyu okurken yalnızca okuyup geçmeyin. Okuduğunuz kitaba neleri ve nasıl not aldığınız çok önemli. Her okuduğunuz bölümde en önemli yerleri bulun ve çizin. Anlamadığınız konuların yanına soru işareti koyun. Ya da anlaması zor bölümleri yanına kendiniz not alarak daha kolay bir dille açıklayın. Okumayı pasif bir aktiviteden, oldukça hareketli ve aktif bir aktivite haline getirin.

Konuları okurken, renkli tükenmez kalemleriniz ve kurşun kaleminiz yanınızdan eksik olmasın.

Alakalı olduğunu düşündüğünüz konuların altını aynı renk kalemle çizin.

İyi bir özel ders

Öncelikle okulu önemsiz görmekten vazgeçin. Okulda dersleri çok iyi dinleyip, takıldığınız noktalarda kaliteli bir kurumdan ders almalısınız. Bire bir derslerle etütler ile ve her hafta gireceğiniz bir deneme sınavıyla birçok kişiyi geçebileceğinize sizde inanacaksınız. Bu süreçte bir profesyonel destek almanız hayati olabilir. Profesyonel eğitim koçluğu veya sadece özel ders lys hocalarından alacağınız dersler  ile amacınıza kavuşmanız sağlanabilir.

Öğrenci, hazırlığı boyunca kendisine en uygun eğitimi belirleyip ve bu kararından emin olarak tercih yaparak, akademik başarısı çok daha iyi olduğunu görecek. En iyi yapabildiği işi yapacak. Zevkle ve azimle, hayatından mutlu olarak yaşayacak.

Her türlü sorularınız için bizi arayabilirsiniz 0 532 258 51 51

Özel Ders Editörü

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

admin

Yorum Yaz