Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Türkiye TEOG ile yeni bir döneme geçti. Liselere geçişte yapılan sınavlar son on yıl içinde dördüncü farklı uygulamasıyla karşımıza çıktı. Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) modeliyle öğrenciler liseye giriş için ayrı bir ulusal sınava alınmayarak bunun yerine yıl içinde kendi derslerinde girecekleri sınavlardan bazıları ülke genelinde ortak sınav olarak ilk defa geçen sene yapıldı.

Başka deyişle, derslerin sınavlarından birini Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) yaptı. Sınavda soru çıkan toplam altı Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil olarak belirlenerek yapıldı. Her dönem altı adet olmak üzere toplam on iki sınav olarak ülke genelinde ortak sınav formatında uygulandı. Liselere geçişte esas alınacak puan hesaplanırken 8. sınıf ağırlıklandırılmış merkezi sınav puanının %70’i ile öğrencinin 6., 7. ve 8. sınıf yıl sonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasının %30’u toplanarak nihai bir puan elde edilerek yerleştirme ilk yıl yapıldı. Hem 4+4+4 eğitim sistemine geçilmesi, hem düz liselerin kapatılması hem de Teog’un ilk yılı olması sebebiyle birçok sıkıntılar yaşandı.

İlk yıl yapılan sınav sonucunda Teog tüm boyutlarıyla tenkit etmenin doğru olmadığını, her kararın içinde çeşitli doğruların bulunduğunu teslim etmek gerekir. Öncelikle, öğrencileri liseye geçiş için ayrı bir ulusal sınava hazırlanmak zorunda bırakmadığı için bu yönüyle olumlu buluyoruz. Sonuçta bir öğrenci her derste belli sayıda yazılı sınava girmek zorunda ve bu sınavlardan bir tanesinin orta öğretime geçiş için kullanılması akla yatkın. Ayrıca sınava giremeyenler için ek bir sınavla telafi şansı verilmesi de öğrencileri rahatlatacaktır.

Teog da başarı artık öğrencilerin için daha fazla önemli. İstediği kadar girilebilen üniversite sınavı aksine artık iyi bir liseye gitmek için öğrencilerin tek bir şansı olmaktadır.  Dolaysıyla bu hedefe ulaşmak için MEB in öğrenciler kendilerine ailelerine daha fazla zaman ayırsın tezini çürütürcesine daha çok hazırlanıyor ve daha çok stres yaşıyorlar.

Aileler bu süreçte çocuklarına destek olmak ve onları bu zorlu maratonda yalnız bırakmamak için Teog özel ders hocaları ile iletişime geçmekte ve özel ders talepleri yine bu dönemde artmaktadır. Profesyonel destek almak öğrencileri birçok konuda rahatlatmakta ve de yıl sonunda iyi bir lise kazanma şansını artırmaktadır.

Size yardımcı olmayı, sorularınızı yanıtlamayı, eğitimle ilgili sorunlarınızı çözüme kavuşturmayı, size destek vermeyi umut ediyoruz. Biz Özel Ders Elit ailesi olarak zengin kadromuzla memnun kalacağınıza inanıyoruz.

 

Her türlü sorularınız için bizi arayabilirsiniz 0 532 258 51 51

 

Özel Ders Editörü

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

admin

Yorum Yaz